Projekt Digitálne EkoPoloniny je financovaný Európskou úniou z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR
Domček deduška Večerníčka
Dom ľudový, verejnosti známy ako Domček deduška večerníčka sa nachádza v Novej Sedlici, najvýchodnejšej obci Slovenska, v Národnom parku Poloniny. Tento domček poslúžil ako vzor tvorcom detského večerníčka.
V 70.tych rokoch sa do Novej Sedlice zatúlal turista z Bratislavy, kto si poslednú pôvodnú zachovanú chalupu s jednou izbou a slamenou strechou nakreslil. Táto kresba sa dostala do rúk ľuďom z televízie a tak vznikla úvodná zvučka s deduškom Večerníčkom, ktorý zapaľuje hviezdy na oblohe.
V dome žila pôvodne rodina so šiestimi deťmi. Po smrti rodičov nemal o dom nikto záujem, neprebehlo ani dedičské konanie a dom na nevysporiadanom pozemku dlhé roky chátral. O domček sa začal zaujímať starosta obce a v roku 2018 sa mu podarilo uskutočniť dedičské konanie. Následne ho odkúpila televízia aj s malým obecným pozemkom neďaleko pôvodného umiestnenia, kde bolo potrebné domček premiestniť, keďže pôvodné pozemky mali viacero súkromných majiteľov.
Keďže domček deduška Večerníčka bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku už v roku 1987 rekonštrukcia musela byť veľmi opatrná. Odstránené boli staré omietky a slama, chalúpka sa rozobrala na jednotlivé brvná, ktoré sa ošetrili a poškodené sa vymenili. Na novom mieste v obci sa vybudovali základy, na ktoré sa zreštaurovaný domček umiestnil. Na novú slamenú strechu bolo potrebné zohnať kribicu, starú odrodu raže, ktorá sa viaže do snopov vhodných na pokrytie strechy, čo bolo náročné vzhľadom na nedostatok materiálu. Nakoniec sa podarilo strechu pokryť aj vďaka kribici, ktorú pestujú v Remeselnom centre Topoľa.
Tento domček zo začiatku 20. storočia je jedným z posledných svojho druhu, ktorý nie je umiestnený v skanzene a taktiež je to posledný pamiatkovo chránený objekt so slamenou strechou v Prešovskom kraji. V súčasnosti je domček deduška Večerníčka prístupný pre verejnosť so stálou expozíciou.
Neďaleko tohto miesta sa nachádza aj maketa pôvodného dreveného chrámu, ktorý sa nachádzal v Novej Sedlici a v súčasnosti je umiestnený v skanzene v Humennom a tiež Hornozemplínska lavička lásky. Z Novej Sedlice vedie niekoľko turistických trás vrátane cesty na Lúku Medovej baby, kde sa nachádza 7 metrová socha ženy.