Projekt Digitálne EkoPoloniny je financovaný Európskou úniou
z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR

 

Drevené chrámy

Drevené chrámy sú jedinečné stavby, ktoré vznikli v 17. až 19. storočí a odrážajú situáciu chudobných obyvateľov východného Slovenska, ktorí sa utiekali k Bohu a so snahou zavďačiť sa mu stavali chrámy z najdostupnejšieho materiálu – dreva.

 

Interiér aj exteriér týchto stavieb je teda tvorený drevom a pri výstavbe nebol (zvyčajne) použitý ani jeden klinec, keďže klince sa spájali s ukrižovaním Krista. Využívali sa len odolné drevené spoje. Vnútro každého chrámu je rozdelené na tri časti: predsieň (babinec), chrámovú loď a svätyňu. Chrámy boli vhodne zasadené do prostredia a to, ako vyzerajú vychádzalo z miestnych tradícií a zvykov.

 

Pre drevené cerkvi, ako sa tieto chrámy tiež nazývajú, je charakteristický ikonostas – stena s ikonami, ktorá oddeľuje časť pre veriacich a časť pre kňaza. Je bohato zdobený a má presne danú kompozíciu. Kompletný ikonostas má 5 radov a tri dvere (stredné cárske pre biskupa resp. kňaza a dve bočné diakonské). Každý rad ma stanovený zoznam ikon – napr. v hlavnom rade je ikona Ježiša Krista, Bohorodičky a sv. Mikuláša, nad nimi sú ikony dvanástich veľkých sviatkov a výjav Poslednej večere. Jednotlivé ikony sú osadené v ozdobných rámoch a cárske dvere sú zväčša dvojkrídlové a osadené medailónmi.

 

Na východnom Slovensku sa zachovalo 42 drevených chrámov v okolí Bardejova, Svidníka a Sniny. Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bolo v roku 2008 zapísaných 8 chrámov (Hervartov, Tvrdošín, Kežmarok, Leštiny, Hronsek, Bodružal, Ladomirová a Ruská Bystrá) a jedna zvonica (Hronsek) pod názvom Drevené chrámy slovenskej časti Karpatského oblúka. Východoslovenské drevené kostoly zároveň predstavujú osobitnú skupinu v pamiatkovom fonde Slovenska, kde sa nachádza 27 objektov zapísaných medzi národné kultúrne pamiatky.

 

V oblasti Národného parku Poloniny a jeho okolia sa nachádzajú tieto drevené chrámy:

Pravoslávny drevený chrám sv. archanjela Michala (Ruský Potok)

Pôvodne gréckokatolícky chrám bol roku 2000 prevedený na pravoslávnu cirkev. Nachádza sa uprostred obce Ruský Potok a postavený bol v roku 1740. Kostolík je trojpriestorový s dvoma vežami a dvoma krížmi zrubovej konštrukcie. Zvonica nie je pôvodná, ale bola postavená až v roku 1956 a sú v nej zavesené tri zvony, ktoré boli v zvonici vo veži.

Gréckokatolícky drevený chrám sv. archanjela Michala (Topoľa)

Drevený chrám bol postavený okolo roku 1700 a v súčasnosti je v obci Topoľa postavený aj nový murovaný chrám, kde sa konajú bohoslužby. V roku 1803 sa tu do rodiny vtedajšieho kňaza narodil Alexander Duchnovič, neskoršia významná osobnosť pre rusínsku kultúru. Dnes sa v chráme nachádza expozícia venovaná tomuto rodákovi vrátane expozície o histórii Gréckokatolíckej cirkvi, kde je možné nájsť aj repliku Ostrožnických zlomkov – najstaršiu cyrilskú písomnú pamiatku na Slovensku z prelomu 11. a 12. storočia.

 

V areáli sa nachádza aj zvonica z 20. storočia, ktorá slúžila na zvony z veže, ale v súčasnosti je prázdna, keďže zvony boli presunuté do nového chrámu. Od roku 2017 je v areáli chrámu na mieste pôvodnej márnice umiestnená aj pôvodná veža z chrámu z Kalnej Roztoky, ktorú v rámci rekonštrukcie nahradili novou.

Gréckokatolícky drevený chrám sv. archanjela Michala (Uličské Krivé)

V obci Uličské Krivé bol chrám postavený v roku 1780, avšak počas druhej svetovej vojny bol poškodený a veža chrámu musela byť prestavaná. Je postavený v zrubovom štýle, pozostáva z troch častí a dvoch veží, pričom v jednej z nich visia tri zvony – najstarší z roku 1811. Vo vnútri sa nachádzajú ikony z 15. a 16. storočia, ktoré boli pôvodne v staršom chráme, ktorý stál v blízkosti toho súčasného.

 

Chrám v Uličskom Krivom je tiež výborným vstupným bodom pre návštevu národnej prírodnej rezervácie Rožok, ktorá je súčasťou Svetového prírodného dedičstva UNESCO Karpatské pralesy.

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Bazila Veľkého (Hrabová Roztoka)

Drevený chrám v Hrabovej Roztoke bol postavený v polovici 18. storočia. Zvláštnosťou tejto stavby je prevýšenie medzi predsieňou a svätyňou, ktoré predstavuje až viac ako jeden meter. Špecifické sú tiež cárske dvere na ikonostase, ktoré sú osadené desiatimi medailónmi namiesto zvyčajných šesť.

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Jána Krstiteľa (Kalná Roztoka)

Chrám bol postavený v roku 1750 a je zrubového charakteru. Špecifický je tým, že jeho drevené steny sú omietnuté zvonku ako aj zvnútra a natreté vápnom s cieľom ochrániť stavbu pred nepriaznivým počasím. Pri chráme sa nachádza taktiež zvonica s dvoma zvonmi, ktorá bola postavená v dvadsiatom storočí.

 

Na území Kalnej Roztoky sa taktiež nachádza aj národná prírodná rezervácia Havešová, ktorá je zapísaná do Svetového prírodného dedičstva UNESCO Karpatské pralesy.

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Juraja (Jalová)

Tento chrám bol postavený na kopci nad obcou Jalová v roku 1792. Rozprestiera sa na lúke a nie je ohradený žiadnym plotom. V interiéri sa nachádza ikonostas, ktorý sa považuje za jediný celý zachovalý ikonostas zo 17. storočia na Slovensku.

 

V obci Jalová sa taktiež nachádza aj Beskydský panteón – symbolický cintorín známych osobností spod Polonín, kde sa nachádzajú kamene a popisné informačné tabule rodákov z tohto regiónu vrátane Alexandra Duchnoviča, Ladislava Mňačka či zbojníka Fedora Hlavatého.

 

Z prírodných krás je možné v blízkosti Jalovej nájsť vodnú nádrž Starina, vyhliadkovú vežu Starina či vrch Gazdoráň, z ktorého sú krásne výhľady na vodnú nádrž a jej okolie.

Gréckokatolícky drevený chrám Nanebovstúpenia Pána (Šmigovec)

Chrám bol postavený v 18. storočí a kompletne zrekonštruovaný bol naposledy v rokoch 2015 a 2016. Pôvodný ikonostas sa na mieste nenachádza, počas rekonštrukcie bol umiestnený do depozitu na pútnickom mieste Ľutina. V chráme je inštalovaná výstava „Ikony Zemplína“ zameraná na ikony byzantizujúceho typu z 15. a 16. storočia.

Gréckokatolícky chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša (Ruská Bystrá)

Drevený chrám bol postavený v roku 1730. Ikonostas nachádzajú sa v interiéri bol pravdepodobne pôvodne určený pre iný chrám, keďže jeho horný rad je zošikmený a kraje sú umiestnené na bočných stenách. Chrám je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Gréckokatolícky chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša (Inovce)

Jeden z najmenších chrámov na východnom Slovensku v Inovciach bol postavený v roku 1836. Priestorové možnosti neumožnili umiestnenie celého ikonostasu, taktiež mu chýbajú jedny diakonské dvere. Vedľa chrámu sa nachádza aj zvonica.

 

Neďaleko Inoviec sa nachádza aj Beňatinské jazero, bývalý travertínový lom, ktorý svojou priezračnou tyrkysovou vodou pripomína Plitvické jazerá v Chorvátsku. Na mieste je možné nájsť aj množstvo skamenelín morských živočíchov.

 

Všetky tieto drevené chrámy spája aj Cyklistický chodník ikon, ktorý začína v Novej Sedlici (kde sa nachádza miniatúra pôvodného dreveného chrámu) a po modrej značke sa cyklisti dostanú až do Inoviec. Dĺžka trasy aj s odbočeniami má 114 km.

 

Miniskanzen v Uliči je malá galéria v prírode, ktorá obsahuje miniatúry drevených kostolíkov z regiónu vrátane chrámov z Ruského Potoka, Uličského Krivého či Topole.

Cyklistický chodník Ikon
Miniskanzen Ulič
Vyhliadková veža Starina
Proudly delivered by Heriport