Projekt Digitálne EkoPoloniny je financovaný Európskou úniou
z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR

 

Park tmavej oblohy

Park tmavej oblohy je miesto, kde je nízke svetelné znečistenie a vďaka tomu slúži na pozorovanie nočnej oblohy. Takýto park má za cieľ aj informovať a vzdelávať o ochrane nočnej prírody a krajiny a ochraňovať nočnú oblohu pred svetelným znečistením.

 

V súčasnosti funguje na svete viac ako 100 takýchto parkov, najviac v Spojených štátoch amerických. Na Slovensku sa nachádzajú tri parky tmavej oblohy:

  • Park tmavej oblohy Poloniny – vyhlásený v roku 2010,
  • Beskydská oblasť tmavej oblohy  vyhlásená v roku 2013, nachádza sa na území Slovenska a Česka a
  • Park tmavej oblohy Veľká Fatra – vyhlásený v roku 2015.

Park tmavej oblohy Poloniny vznikol pri príležitosti Medzinárodného roku biodiverzity 2010 a vyhlásený bol 3.12.2010, avšak výnimočnosť tohto územia objavili už v roku 1986 astronómovia z Vihorlatskej hvezdárne v Humennom, ktorí tu začali budovať Astronomické observatórium.

 

Poloniny sú vhodným miestom na astronomické pozorovania vďaka svojej odľahlej polohe, nízkej hustote obyvateľstva a nízkemu zásahu od človeka. Ide o miesto s najnižším svetelným znečistením na Slovensku. Za svetelné znečistenie sa považuje každé umelé svetlo, ktoré nesvieti len tam, kde je potrebné napr. svieti nahor do oblakov a na hviezdy, nielen na cestu. Toto znečistenie ruší prirodzenú nočnú tmu a tým aj biorytmy živočíchov, rastlín i človeka. Vďaka prirodzenej tme sa v oblasti Polonín nachádza množstvo endemitov a ohrozených druhov.

Park tmavej oblohy Poloniny je vymedzený národným parkom a jeho ochranným pásmom a územím obcí Kolonica, Ladomirov, Kalná Roztoka, Klenová a Ruská Volová. Celkovo má rozlohu viac ako 48 tisíc hektárov. Patrónom parku je prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella.

 

V oblasti je možné pozorovať Mliečnu cestu a niekoľko tisíc hviezd, pričom v meste ich je vidno len okolo 200. Na Bortleho stupnici (ktorá meria jas nočnej oblohy) sa Park nočnej oblohy nachádza na stupni 2 až 3, čo predstavuje „skutočne tmavú oblohu“ až „vidiecku oblohu“. Znamená to, že Mliečna cesta je bohato štruktúrovaná a protisvit (žiara na oblohe oproti polohe Slnka) je dobre viditeľný.

Na území Parku tmavej oblohy Poloniny sa nachádza aj Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, ktoré funguje ako detašované pracovisko Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Je možné ho nájsť medzi obcami Kolonica a Ladomirov, pri ceste spájajúcej Sninu s hraničným prechodom Ubľa. Na mieste sa nachádza Vihorlatský národný teleskop, najväčší ďalekohľad na Slovensku, s priemerom až jeden meter, ktorý slúži na odbornú činnosť pri pozorovaní oblohy. V areáli sa nachádza aj planetárium a ubytovacie kapacity pre verejnosť.

V roku 2016 bol vyhlásený Tripark tmavej oblohy Východné Karpaty, ktorý spája tri parky tmavej oblohy – Park tmavej oblohy Poloniny, Bieszczadský park hviezdnej oblohy (Poľsko) a Zakarpatský park tmavej oblohy (Ukrajina). Ide o prvý tzv. trilaterálny park tmavej oblohy na svete.

 

K najlepším miestam na pozorovanie hviezd patrí odlesnený vrch Ďurkovec a Sedlo pod Ďurkovcom. Ide o ľahko prístupné miesta z obce Runina, ktorá tiež patrí ku vhodným miestam na pozorovanie nočnej oblohy, odkiaľ vedie turistická trasa až na Kremenec. Netreba však zabúdať, že na nočný pobyt v Národnom parku Poloniny je potrebné povolenie.

POLOHA: severovýchod Slovenska pri hraniciach s Poľskom a Ukrajinou

INFOPark tmavej oblohy Poloniny

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle
Ďurkovec
Židovský cintorín v Runine
Proudly delivered by Heriport