Projekt Digitálne EkoPoloniny je financovaný Európskou úniou
z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR

 

Kremenec

Kremenec je najvyšším vrcholom Bukovských vrchov nachádzajúci sa v Národnom parku Poloniny a predstavuje najvýchodnejší bod Slovenska. Tento vrchol, s nadmorskou výškou 1 221 metrov, je jedinečný tým, že sa nachádza na trojmedzí, kde sa stretávajú hranice troch krajín: Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

 

Výstup na Kremenec je obľúbený medzi turistami kvôli jeho nádherným panoramatickým výhľadom na okolitú karpatskú krajinu. Trasy vedúce na vrchol sú dobre značené a vedú cez husté lesy a malebné horské lúky, čo poskytuje príjemný a nezabudnuteľný zážitok z turistiky. Hoci výstup môže byť náročnejší, odmenou sú úchvatné výhľady a pocit dosiahnutia geograficky významného miesta.

 

Na vrchole Kremenca sa nachádza trojstranný obelisk, ktorý označuje hranice troch susediacich krajín. Tento obelisk je populárnym miestom pre fotografovanie, pretože symbolizuje unikátne geografické a kultúrne spojenie strednej Európy. Návštevníci si môžu vychutnať výhľady na Bukovské vrchy, Bieščady a ďalšie okolité pohoria.

 

Okolie Kremenca je bohaté na biodiverzitu, s mnohými druhmi rastlín a živočíchov, ktoré sú typické pre karpatský ekosystém. Oblasť je chránená a starostlivo udržiavaná, aby sa zabezpečila jej prirodzená krása a ekologická hodnota. Turistické chodníky vedúce na Kremenec prechádzajú rôznymi biotopmi, čo robí túru zaujímavou a poučnou.

 

Kremenec nie je len prírodným skvostom, ale aj historickým a kultúrnym miestom. Trojmedzie bolo v minulosti miestom stretávania rôznych kultúr a národov, čo dodáva tomuto miestu jedinečnú atmosféru. Pre miestnych obyvateľov a turistov je výstup na Kremenec spôsobom, ako sa spojiť s prírodou a históriou regiónu.

 

Výlet na Kremenec je ideálny pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo, krásne výhľady a hlbší kontakt s prírodou. Bez ohľadu na ročné obdobie, návšteva tohto vrcholu ponúka nezabudnuteľné zážitky a pocit pokoja v srdci karpatskej divočiny.

  •  

POLOHA: slovensko-ukrajinsko-poľská hranica

INFO: vrch Kremenec

Čierťaž
Lúka Medovej baby
Múzeum školy v Zboji
Proudly delivered by Heriport