Projekt Digitálne EkoPoloniny je financovaný Európskou úniou z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR
Pravoslávny chrám, Runina
Pravoslávny chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Runine je pozoruhodnou sakrálnou stavbou, ktorá sa nachádza v obci Runina v okrese Snina na severovýchode Slovenska. Tento chrám bol postavený v roku 1928 a predstavuje významný príklad pravoslávnej architektúry v regióne.
Chrám je zasvätený Zosnutiu Presvätej Bohorodičky, čo je jeden z najvýznamnejších sviatkov v pravoslávnej cirkvi. Architektúra chrámu kombinuje tradičné prvky pravoslávnych chrámov s modernými prvkami typickými pre začiatok 20. storočia.
Exteriér chrámu upúta pozornosť svojou charakteristickou cibuľovitou kupolou, ktorá je typickým znakom pravoslávnych chrámov. Fasáda je zdobená tradičnými pravoslávnymi motívmi a symbolmi. Interiér chrámu je bohatý na ikony a nástenné maľby. Dominantou je ikonostas – stena ikon oddeľujúca hlavnú loď od oltárneho priestoru. Ikony v chráme zobrazujú významné biblické výjavy a svätých uctievaných v pravoslávnej tradícii.
Chrám v Runine nie je len miestom bohoslužieb, ale aj dôležitým kultúrnym a historickým pamätníkom. Predstavuje svedectvo o duchovnom živote a tradíciách pravoslávnych veriacich v tejto oblasti. Okolie chrámu je rovnako pôsobivé ako samotná stavba. Nachádza sa v malebnom prostredí Národného parku Poloniny, obklopený karpatskými lesmi. Toto umiestnenie vytvára jedinečnú symbiózu medzi ľudským dielom a prírodnou krásou.
Návštevníci pravoslávneho chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Runine majú možnosť objaviť aj ďalšie zaujímavé miesta v jeho okolí. Len kúsok od obce sa nachádza vojenský cintorín z prvej svetovej vojny, kde odpočíva 60 ruských vojakov v jednotlivých hroboch a ďalší v siedmich masových hroboch. Hneď vedľa cintorína sa nachádzajú flyšové vodopády, vysoké približne päť metrov, ktoré sú v tejto oblasti unikátne. Pri vstupe do obce upúta pozornosť kamenný monolit, pamiatka na padlých v prvej svetovej vojne, ktorého história siaha do roku 1905.